1. 1. 1998
Počátkem roku vznikly dvě nové obce – Nové Sedlice na Opavsku a Velké Chvojno na Ústecku (Mj. chvojenský barokní kostel sv. Martina, jež byl zbořen v roce 1977, je údajně zmiňován v písni českého písničkáře Karla Kryla „Anděl“).
Prohlédnout detail13. 1. 1998
Město Teplice vyzkoušelo kamerový systém na nechvalně proslulé silnici E 55. Tímto krokem chtěla teplická radnice přispět k prevenci zločinu ve městě a přilehlé obci Dubí. Systém byl nainstalován na několika místech, kde bydleli tzv. nepřizpůsobiví občané. Kamerové záznamy měly sloužit jako důkazní materiál pro případné prokazování trestné činnosti.
Prohlédnout detail10. 2. 1998
Prudký nárůst nezaměstnanosti pokračoval z předcházejícího roku. Na počátku února dosáhl svého historického maxima, když postrádalo zaměstnání přes 280 tis. lidí, což činilo 5,6 % práce schopného obyvatelstva. Ekonomové očekávali, že tento trend bude pokračovat i v dalších měsících. Důvodem byla opatření podniků směřující ke snížení provozních nákladů i skrze propouštění zaměstnanců i fakt, že se tuzemská ekonomika potýkala s přezaměstnaností a firmy se chovaly neefektivně. Takto vysoká míra nezaměstnanosti byla odborníky považována za pozitivní jev, neboť přispívala ke snižování nákladů a zvyšování produktivity práce. Nejvyšší míry nezaměstnanosti dosahoval mostecký, chomutovský, lounský, karvinský a znojemský okres. Na opačném konci žebříčku se tradičně nacházela Praha a okolí.
Prohlédnout detail3. 3. 1998
Rasové napětí v České republice stoupalo a situace si vyžádala pozornost politické reprezentace, která se situací mezi minoritou a majoritou příliš nezabývala. Vztah mezi českou a romskou částí populace se radikálně zhoršil. Přibylo rasově motivovaných incidentů na obou znepřátelených stranách po úmrtí ženy romského původu ve Vrchlabí. Další dny přinesly několik případů útoků na české obyvatelstvo v Jablonci nad Nisou, Bílině a Břeclavi a Moravské Třebové.
Prohlédnout detail7. 3. 1998
Začalo se hovořit o problému tzv. strukturálně postižených a hospodářsky slabých regionů, o rozdílech mezi bohatými a chudými oblastmi a příčinami jejich vzniku. Hospodářsky slabých regionů bylo na území republiky dle šetření Ministerstva pro místní rozvoj ČR 11 a nacházely se zejména v příhraničích oblastech, např. okresy Louny, Znojmo, Bruntál. Jednalo se o území zaměřené na zemědělství, s nízkou hustotou obyvatelstva i nižší životní úrovní oproti průmyslovým regionům. Za strukturálně postižené se považovaly např. okresy Kladno, Děčín, Ostrava či Karviná, ve kterých rostla nezaměstnanost kvůli změnám v hospodářské struktuře, tj. zavírání dolů a rušení podniků související s těžebním průmyslem. V tomto směru se očekávalo zlepšení situace regionů se vstupem ČR do Evropské unie a čerpání finančních prostředků ze strukturálních fondů. Sdružování malých a středních obcí do tzv. venkovských mikroregionů dávalo také naději na zlepšení situace. Mikroregiony byla jedna z možností forem spolupráce v regionu.
Prohlédnout detail19. 3. 1998
Nejvyšší česká hokejová soutěž ukončila základní část, v níž dominovaly moravské týmy. Potřetí v řadě se vítězem základní části stali hokejisté Vsetína. Dalšími účastníky v play-off byly extraligové Vítkovice, Třinec, Sparta, Plzeň, Slavia, Litvínov a Pardubice. Semifinálové dvojice posléze vytvořily slezské celky Třince s Vítkovicemi a Sparta s úřadujícím mistrem ze Vsetína. V souboji poražených semifinalistů Sparty a Vítkovic nakonec obsadili celkové třetí místo Ostravané.
Prohlédnout detail20. 5. 1998
Fotbalový klub Blšany si zajistil postup do nejvyšší fotbalové soutěže. Obec s 480 obyvateli se stala světovou raritou i když průkopníkem ligového fotbalu a postupu mezi nejlepší celky byly Drnovice, které v letech 1993 až 2005 patřily mezi fotbalovou elitu.
Prohlédnout detail3. 6. 1998
Ceny akcií společnosti Unipetrol se na pražské burze propadly na historické minimum. Unipetrol se potýkal nejen se zastaralými technologiemi snižující rentabilitu podniku, ale také s diktátem státu, který petrochemický holding nutil přebírat ztrátové podniky.
Prohlédnout detail18. 6. 1998
V žebříčku nejúspěšnějších firem působících v tuzemsku se s obratem přes 90 mld. Kč umístila mladoboleslavská Škoda Auto. Mezi další prosperující podniky patřil chemický gigant Unipetrol, elektrárenská společnost ČEZ, petrochemická Česká rafinérská a pětice uzavřela společnost SPT Telecom.
Prohlédnout detail2. 8. 1998
Českému západnímu a jižnímu pohraničí vládly dle novinových titulků trpaslíci a prostitutky. Nechvalně proslulá byla v tomto směru silnice E55 spojující tuzemsko se sousedním Rakouskem, a to jak na jižním konci s dominujícím Dolním Dvořištěm, tak severozápadním Dubím náležející k Teplicím. Místní obyvatelé si na projíždějící auta s německou či rakouskou poznávací značkou, ze kterých se ozývalo „Wieviel?“ i na lehké ženy, jejich pasáky a sexuální turisty, zvykli.
Prohlédnout detail14. 12. 1998
V pražském hudebním divadle Karlín byly vyhlášeny výsledky ankety o nejlepší hudební počiny za rok 1998, Český slavík. Zlatého slavíka v kategorii skupin obdržel Olympic, na druhém místě se umístila kapela Lucie následovaná Buty. V kategorii zpěvaček zvítězila Lucie Bílá, jež se stala i absolutní slavicí dle nejvyššího počtu obdržených hlasů. Na další pódiová umístění dosáhla Ilona Csáková a Bára Basiková. Překvapivě se stal zlatým slavíkem zpěvák Daniel Hůlka, který sesadil z trůnu Karla Gotta. Třetí místo patřilo Janku Ledeckému. Skokanem roku se stala oblíbená chlapecká skupina nejen náctiletých, Lunetic.
Prohlédnout detail